[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:58
Budimpešta, poznata kao “Kraljica Dunava”, je grad kojeg odlikuje kultura koja osvaja i zavodi. Ovo se oseća u reci istorijskih zgrada, mostova i elegantnih bulevara okruženih prelepim drvoredima. Na svakom koraku oseća se romantična atmosfera koja daje Budimpešti pariski status među istočno evropskim zemljama.

Budimpešta nudi turistima familijarnost evropske kulture sa posebnim mađarskim ukusom. To je evidentno u neo-gotskoj zgradi Parlamenta, kafićima duž šetališta na obalama reke i mađarskoj kuhinji, koncertima klasike i mađarskoj folk muzici, kaldrmisanim ulicama i senovitim parkovima a svuda unaokolo čuje se jedan nefamilijarni jezik. Atrakcije za turiste uključuje rečnu turu po Dunavu i termalno kupanje u nekom od kupatila iz turske ere.
Budimpešta je originalno nastala spajanjem dva grada izgrađena sa obe strane Dunava, zvani Buda i Pešta. Dve oblasti su još uvek odvojene i različite, sa starijom i šarmantnijom Budom, čijoj atmosferi doprinose kaldrmisane ulice, male živopisne kuće i srednjevekovna, neo-klasična mešavina arhitekture. Stari grad je poznat po svom istorijskom utvrđenju na brdu u kojoj je kraljevska palata, muzej i galerije, crkva Svetog Matijasa, kao i bedemi Ribarskog Bastiona.
[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:53

Često smo skloni da verujemo da je tuđe bolje i lepše, tako da zanemarujemo ono što nam je nadohvat ruke. Tako je i sa „našim“ kanjonom Tare.  Iako je srpski jezik - bogat jezik, teško je pronaći prave reči da se opiše sva ta lepota. Čovek se, s jedne strane, oseća sićušnim pred veličanstvenom prirodom a sa druge začaran tom lepotom koja zarobljava sva čula.

Tara je najlepša i najbistrija planinska reka u Crnoj Gori (a i šire), nazvana „Suza Evrope“. Izvire ispod Komova (1250m nadmorske visine) i tekući kanjonom 144 km do Šćepan Polja (433m nv) sa rekom Pivom pravi Drinu, jednu od najdužih i vodom najbogatijih reka jugoistočne Evrope.

Kanjon reke Tare dubok je do 1330 m, što ga čini najdubljim kanjonom u Evropi a posle Kolorada i u svetu. Većim svojim delom se nalazi u Nacionalnom parku“ Durmitor“ koji je 04.09.1980. godine uvršten u Svetsku baštinu prirodnih dobara UNESCO-a, ispunjavajući čak tri uslova: geološki, hidrološki i biološki fenomen.

Najatraktivniji deo kanjona dužine oko 90 km (od Šljivanskog do Šćepan Polja), obiluje brzacima (preko 50), divljim pritokama, penušavim vodopadima, bujnim raznovrsnim šumama čije drveće staro po nekoliko stotina godina para nebo u visini i do 50 m. Reka Tara je poslednjih godina postala popularna među turistima koji vole splavarenje na divljim vodama, koja je po kategorizaciji atraktivnosti za rafting ocenjena 3-4 (kanjon Kolorada je ocenjen najvećom ocenom 5), što znači da atraktivnošću i uzbuđenjem spada u sam vrh reka za splavarenje. U kanjonu se nalazi više od 80 veoma interesantnih, većih pećina. Tara je takođe i najveći evropski rezervoar pitke vode, tako da dok se spuštate njenim brzacima možete jesti slobodno i piti!

[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:49
 Grad smešten na sjajnom mestu, na poluostrvu "zavijenog" oblika, osnovali su (a ko bi drugi u ovim krajevima voleo da živi pored mora?) Grci, 610. godine pre Hrista, pod imenom Apolonija. Jasno je kom božanstvu je bio posvećen grad. Osnivači su bili grčki kolonisti iz Mileta, iz Male Azije.

Grad je cvetao kao nezavisna trgovačka postaja sve do 72. godine pre nove ere, kada su ga opljačkali (opet, ko će drugi?) Rimljani. Tom prilikom su odneli ogromnu, 13 metara visoku bronzanu statuu Apolona kao ratni plen u Rim. Kada je u vreme kasnog Carstva hrišćanstvo postalo zvanična vera, ime Apolonija postalo je politički nepodobno, tako da  su ga, u skladu sa vladajućom ideologijom, preimenovali u Sozopol, odnosno "Grad spasenja". No, posle one katastrofalne pljačke od pre nekoliko vekova, Sozopol, ma kako pompezno zvučalo sada njegovo ime, nije se nikada oporavio, ostao je malo ribarsko seoce, sve do kraja 19. veka, kada je oko 150 kuća u centru grada obnovljeno u takozvanom crnomorskom stilu.

Takvih kuća ima mnogo i u Nesebru i tek pokoja u Varni, a njihova karakteristika je sledeća: donji sprat, to jest prizemlje, građen je od kamena i grube je završne obrade, zato što se, slično kao i u italijanskoj renesansi, ovde nije živelo - za to su bili predviđeni viši spratovi. Prvi sprat je, opet, za jedan nivo širi od donjeg (tako da, nalik na arhitekturu južne Srbije i Makedonije) izgleda kao nadstrešnica nad donjim. Ovo je trebalo da omogući prohodnost uskim uličicama, ali i da dâ veći stambeni prostor za ukućane na spratu. Prvi sprat i eventualno oni viši od njega, obloženi su drvetom, što je poseban vizuelni doživljaj i  karakteristika upravo crnomorskog stila. Oplata od drveta je tu kako bi sprečila da vlaga, koju "morski briz" donosi sa mora,  uđe u zidove i ovlaži ih. Celokupan utisak ovog pitoresknog grada je sjajan - pomenute drvom obložene kućice, uske kamene ulice, žene koje prodaju čipku i hekleraje posetiocima... Galebovi, sa svojim prepoznatljivim kričanjem i dostojanstvenom pojavom, zaštitni su znak Crnomorja i daju poseban šmek svakom gradu svojom "hrabrošću", jer se ponašaju poput naših golubova i ne daju se lako zaplašiti samo zato što su "tamo neki ljudi rešili da se nastane na njihovim vekovnim ognjištima". O turistima da i ne govorimo...

U svakom slučaju, grad se deli na dva dela: stari deo je na poluostrvu, dok je novi na obalama ispred njega. Hoteli u duginim bojama niču svake sezone. Onaj ko voli "najstilskije" crnomorsko odmaralište, Djuni (Dine), koje su projektovali Austrijanci još u vreme socijalizma, 1987. godine, otići će šest kilometara južnije od Sozopola. Onaj ko voli stare gradove, noćni život, kafiće i živu umetničku scenu, uputiće se u centar Sozopola. To i mi činimo.

 

 

Autobuska stanica je na samom ulazu u Stari grad. Neposredno sa desne strane nalazi se prva interesantna građevina - Kapela svetog Zosima, mala kamena građevina koju vredi obići, kada je otvorena. Ispred ulaza u Stari grad je mala tržnica na kojoj, ako to želite, možete povoljno da nabavite heklane stolnjake i miljee, ukoliko vam majka ili baka već nije napunila kuću pomenutim predmetima. U svakom slučaju, pošto su narodni običaji u Srbiji i Bugarskoj slični, prolazimo pored čipki i hekleraja relativno neuzbuđeni, ali istovremeno zatečeni saznanjem koliko je "zapadnjacima" ovaj vid ručnog rada fascinantan i koliko su oni spremni sve to da plate.

Mnogobrojni restorani u nacionalnom stilu prosto vas mame da uđete i potrošite koji lev na sjajnu hranu. Definitivno, Bugarska nije mesto na kome možete da smršate, niti da planirate dijetu! Nije ovo Turska, sa svojim "biljnim menijima" i salatama - bugarski specijaliteti su mnogo više "mesnati" i roštiljske su prirode. Prigodne cene su faktor zbog koga često kažete "još" i kada to nije preporučljivo za vašu liniju

[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:37

Krakov je grad u južnom delu Poljske. Nalazi se na reci Visla, 219 m iznad nivoa mora Jedan je od najvažnijih kulturnih centara Poljske. Mnogi ga smatraju za kulturnu prestonicu države. Krakovski stari grad je uvršten u listu svetske kulturne baštine. Nekoliko poznatih univerziteta se nalazi u Krakovu i mnogi predstavnici poljske kulture su živeli u ovom gradu.Nedaleko od drevnog i predivnog srednjovekovnog grada Krakova u južnoj Poljskoj, nalazi se, slobodno možemo reći, nekoliko čudesnih i čudovišnih atrakcija. Ako se nekadašnji koncentracioni logori Aušvic i Birkenau posećuju sa tugom u srcu i osećajem čudovišnosti koji traje danima, onda se definitivno treba uputiti u jedan "kontrapunkt" ovim strahotama, u pravo svetsko čudo. Čudo se nalazi pod zemljom, i zapravo je rudnik. Rudnik? Hmm, izgleda kao da od čuda nema ništa! Ali, ne zadugo. Rudnik, koji je u stvari bio nalazište soli, sve je, samo nije običan kop pod zemljom iz koga se vadi nešto korisno, bilo da je to ruda ili so. To je... umetničko delo!

[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:26

Od svih evropskih glavnih gradova, Beč nam je najbliži. To je veličanstven grad, s divnim arithektonskim i kulturnim nasleđem, sa svojim šarmom i raskoši, blizak Parizu i Rimu  Bilo da ste u Beču prvi put ili se vraćate po ko zna koji put, ovaj grad će Vas opet očarati i ponovo ćete uživati u fascinantnoj privlačnosti ovoga grada. Za Beč se može reći da je veliki poliglot. Tu ćete susresti ljude iz raznih zemalja sirom sveta. Prava je šteta ne posetiti ga, pa makar i na vikend i upoznati veličanstvene spomenike na Ringu, vrtove Belvedere palate, posetiti dvorac Schönbrunn, prošeteti po Mariahilfer ili Kärtner Strasse., popiti kafu na Grabenu, videti šta je napravio Hundertwasser...

   
[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:22

Minhen kao prestonica Bavarske neguje imidž mesta gde može dobro da se popije i pojede. Čuvene kobasice i pivo koje se toči gotovo svugde, a pogotovo za vreme Oktoberfesta, zaštitni su znaci ovog milionskog grada. Međutim, Minhen nudi mnogo više - prelepe građevine, negovane vrtove i bogate muzeje.Jedan od najvećih gradskih parkova u Evropi, Englischer Garten je idealno mesto za sunčanje i uživanje (nemojte da se iznenadite ako neki nudista protrči pored vas). U Minhenu ne manjka ni palata: Schloss Nymphenburg je mesto gde su se bavarski vladari odmarali leti, a tzv. Residenz im je bio dom tokom godine. U blizini je Residensmuzeum koji sadrži eksponate i kolekciju nakita koji su im pripadali.Kada je o muzejima reč, znajte da se Van Gogovi Suncokreti nalaze u Neue Pinakothek a da u Pinakothek der Moderne možete videti brojna dela iz oblasti primenjene umetnosti.

[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:10
Najveci utisak na mene ostavilo je more, prelepo plave boje, kristalno cisto.
Cak je i u samom mestu plaza bila super. Medjutim, najlepse plaze su nedostupne sa kopna, tako da obavezno morate ici na obilazak ostrva brodom, kako bi izmedju ostalih posetili i prelepu Navajo plazu. Kao sto je napisano i u prethodnim komentarima, kola obavezno uzmite na 2-3 dana kako bi obisli i ostale plaze. Sto se tice samog grada, prepun je Engleza, imaju svoje pub-ove, svoju radio stanicu, imam utisak i da su svi zaposleni bili Englezi. Sadrzaja nema bas puno ali dovoljno. Sve diskoteke su u mestu Argasi i one su Super. Ali i za to trebaju kola. Moram jos Da pohvalim agenciju Matico i naseg vodica Darka. Ogranizacijom sam zaista prezadovoljan. Sve u svemu, ostrvo je prelepo i ja savetujem da odete da ga vidite. Ne ocekujte neki ludi provod, vec jedan super odmor na prelepom ostrvu.
[ Generalna ] 23 Decembar, 2009 20:06

Bili smo u Laganasu 15 dana.. to je mesto prepuno klubova i na prvi pogled izgleda odlicno za izlaske.. Vec prvo vece smo shvatili da je prepuno pijanih engleza uzrasta od 15-16 godina.. Ima ih na svakom cosku.. Krecu se u grupama i uvek su pijani..
Mi smo na svu srecu vec prvog dana iznajmili motore i uvece smo izlazili u Argasi, koji svima preporucujem.. Argasi je kao prvo najblizi vecini plaza koje su najlepse na ostrvu i udaljen je 2-3 km od glavnog grada.. To je pravo mesto za odmor.. Dobro mesto za izlaske je klub Island na izlasku iz Argasija.. Ima i dosta dobrih kafica u Argasiju... Najbolji giros je u gradu Zakintos i nije skup(1. 8 eura).. Ako zelite sami da se hranite najvi se vam se isplati da idete u LIDL prodavnicu.. Ona se nalazi na putu iz Zakintosa ka Laganasu i tamo je sve dosta jeftinije.. Od plaza na koje moze te doci autom najbolja je st. nicolas ali ima i drugih plaza koje su ok.. Najcistija voda je na jednoj maloj plazi Porto vromi.. Obavezno iznajmite auto ili motor barem na 5-6 dana.. Mi smo iznajmili motore na 14 dana.. Ostrvo ima dosta puteva i ima dosta toga da se vidi.. Na najlepsu plazu Navagio mozete doci samo brodom..

zakintos